WMBD logoسایت کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشیCMS به مناسبت ۲۳ژانویه ۲۰۱۲  روز جهانی پرندگان مهاجر، از مردمان جهان خواسته است تا به مناسبت چنین روزی به ارتباط جدایی ناپذیر میان پرندگان  و انسانها توجه نمایند. کنوانسیون مزبور با هدف حفاظت ومدیریت گونه های مهاجر وحشی که  از قلمرو مرزی کشورهای عضو کنوانسیون عبور می نمایند در ۱۹۷۹ در بن آلمان منعقد و در نوامبر ۱۹۸۳ لازم الاجرا گردیده است. ایران نیز در سال ۱۳۸۶ به این کنوانسیون پیوسته است.  برای دیدن آخرین اخبار مربوط به گونه های مهاجر به سایت کنوانسیون در آدرس ذیل بنگرید.

http://www.cms.int/index.html

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

معرفی جف چهارشنبه ۷ دی۱۳۹۰ 20:37

معرفی جف

(تسهیلات محیط زیست جهانی)

ترجمه

ویدا منتخب

تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) سازمان مالی مستقلی است که در جهت اجرای پروژه هایی که منافع جهانی در پی دارند و معیشت پایدار را در جوامع محلی ارتقاء می دهند، وامهایی را در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار می دهد.

سرمایه GEF

از سال ۱۹۹۱میلادی،GEF 6.8 میلیارد دلار کمکهای مالی اعطا نموده است و از طریق سرمایه گذاری مشترک و با اختصاص بیش از ۲۴میلیارد دلار از ۱۹۰۰ پروژه که منافعی برای محیط زیست جهان در بر دارند، در بیش ا ز ۱۶۰ کشور در حال توسعه و همچنین کشورهایی با اقتصاد در حال گذر حمایت نموده است.سرمایه GEFتوسط کشورهای اهدا کننده تامین می شود.

در سال ۲۰۰۶، سرمایه چهار سال GEF بالغ بر ۳/۱۳ میلیارد دلار توسط ۳۲ کشور اهدا کننده تامین گردید.

مدیریت پروژه های GEF

پروژه های GEF به صورت عمده توسط سازمانهای ذیل مدیریت می شود:

• برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)؛
• برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP)؛
• بانک جهانی.

این سه سازمان نقش اصلی را در مدیریت پروژه های GEF بر عهده دارند و از طریق آنان GEF در جهت ارائه خدمات به کشورهای در حال توسعه، کشورهای شرق اروپا و فدراسیون روسیه که مجموعه ای بیش از ۱۶۰کشور را در بر می گیرد، مجموعه اي از پروژه های مختلف را گردآوری نموده است. به علاوه همکاری GEF با این شرکا، از تلاشهای منفرد آنان در زمینه همسو سازی موضوعات مورد علاقه محیط زیست جهانی با سیاستها و برنامه ها حمایت می نماید.

مابقی در ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

ابعاد زیست محیطی دعوای کاستاریکا علیه نیکارگوئه

به نقل از وبلاگ موسسه حقوق بین الملل پارس چند روز پیش، دولت نیکاراگوئه طی دادخواستی از دیوان بین المللی دادگستری خواست تا در خصوص اقدامات دولت کاستاریکا پیرامون انجام عملیات مرزی و ساخت و سازهایی که منجر به ورود صدمات شدید به محیط زیست منطقه می شود، رسیدگی کرده و اعلام دارد که دولت کاستاریکا تعهدات دوجانبه و چندجانبه مرتبط خود را با دولت نیکاراگوئه نقض کرده است. نیکاراگوئه از دیوان می خواهد تا کاستاریکا سندی در خصوص ارزیابی آثار زیست محیطی به دولت مزبور ارائه کند و در صورت امتناع از این تعهد، حق خود را در مورد درخواست قرار موقت از دیوان محفوظ می داند. اختلاف مطروحه در این پرونده پیشتر از سوی کاستاریکا علیه نیکاراگوئه مطرح شده بود. در این خصوص به اینجا نگاه کنید. نیکاراگوئه نیز معتقد است، به رغم ارتباط حقیقی و حقوقی این دادخواست با دعوای مزبور، حق خود را در درخواست برای تجمیع دعاوی مربوطه اعلام می کند.مبنای صلاحیتی اعلام شده دیوان نیز ماده 36 میثاق بوگوتا 1948 و اعلامیه های اجباری تأدیه طرفین اختلاف نزد دیوان می باشد. برای مشاهده متن خبر به اینجا نگاه کنید.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

تحليل تدابير کيفري ملي در حفاظت از گونه هاي جانوري با تاملي بر اسناد فراملي

نویسنده

دکتر ابوالفتح خالقی

منبع

فصلنامه حقوق، مجله دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران، زمستان 1389

چکیده

بقاي نسل انسان و سلامت او مشروط به وجود محيط زيست پاک، سالم و برخوردار از گونه هاي متنوع جانداران، هم زمان با بهرهبرداري پايدار و متناسب از آنهاست. از جمله مهم ترين جانداران موجود در زيستکره، حيوانات وحشي هستند که صيانت از بقاي آنها با بکارگيري مديريت قانوني و استفاده به جا از ضمانت اجراي حقوقي، به ويژه تدابير کيفري ضروري است. در مقررات جزايي به منظور هماهنگي با معيارهاي زيست محيطيِ مندرج در پيمانهاي بين المللي، شکار، زنده گيري، خريد، فروش، حمل، عرضه، صدور جانوران وحشي و اجزاي آنها، جرم تلقي شده اند. تنوع حمايت کيفري در قوانين و مقررات بر اساس 1- گونه (عادي، حمايت شده، در معرض خطر انقراض)، 2- زيستگاه (مناطق حفاظت شده، پناهگاه حيات وحش، پارک ملي) و 3- وسيله ساماندهي شده است.

متن کامل مقاله

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

جبران خسارت زیست محیطی در حقوق بین الملل

نویسندگان

 سید فضل الله موسوی

فهیمه قیاسیان

منبع

فصلنامه حقوق،  مجله دانشكده حقوق و علوم سياسي بهار 1390; 41(1):327-346.

چکیده

 با وجود پيشينه طولاني اصل جبران خسارت در حقوق بين الملل عرفي، تنها در چند دهه اخير اين اصل در خصوص خسارات زيست محيطي توجه جامعه جهاني و به تبع آن حقوق بين الملل را به خود معطوف داشته است. به دنبال آن، اين سوال اساسي قابل طرح شد که جبران خسارات زيست محيطي تابع چه اصول و قواعدي است؟ آيا مي توان نظر به گستردگي و ماهيت منحصر به فرد چنين خساراتي، آنها را تابع قواعد عام جبران خسارت در حقوق بين الملل دانست؟ هر چند در پاسخ به اين سوال و در شرايط کنوني، رويه قضايي بين المللي و نيز رويه دولتها حکايت از اعمال قواعد عام جبران خسارت در اين حوزه دارد، با اين حال، اعمال چنين قواعد کلي بنا به دلايلي، چندان کارآمد و متناسب به نظر نمي رسد. از اين رو توسعه و تدوين نظام جبران خسارات خاص زيست محيطي اجتناب ناپذير خواهد بود.

متن کامل مقاله

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

بخشی از تیک تاک ساعت به قلم بان کی مون

نوامبر ۲۰۱۱

نقل  ازسایت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد

برای دیدن متن کامل  بنگرید

http://unic-ir.org/pr/farsi/3672011.html

در حاليکه ساعت جمعیت جهان از 7 میلیارد گذشت، زنگ های هشداربه صدا درمی آیند. نیروی اجتماعات تظاهر کنندگان بیانگرواقعیتی مشهود است: بی اعتمادی اقتصادی فزاینده، عدم ثبات بازار و استمرار نابرابری به نقطه بحرانی رسیده است. ....همانگونه که رشد پایدار بدون توسعه تحقق نمی یابد، توسعه پایدارهم بدون حفاظت از سیاره زمین امکان تحقق ندارد. سلامت، ثروت و رفاه  همگی ما بستگی به این دارد که چگونه از "سرمایه طبیعی" کره زمین یعنی هوا، رودخانه ها، اقیانوس ها، خاک، جنگل ها همچنین تنوع گیاهی و جانوری بهره ببریم.

ماه ژوئن سال آینده یعنی بیست سال بعد از "اجلاس زمین"، سازمان ملل متحد میزبان کنفرانس مهمی در مورد توسعه پایدار خواهد بود. "ریو + 20 " فرصتی است تا تعریف واضحی از راه روشن به سوی آینده ای بهتر ارائه گردد – آینده راه حل های جامع  برای حل مشکلات مرتبط به هم. این به معنی ابتکارات نوین برای امنیت آب و غذا است. این به معنی پیشبرد اهداف مبارزه با تغییرات اقليمی و ارائه و استفاده از انرژی های نو شامل شيوه های ابتکاری مالی است. از همه مهم تر به معنی نگریستن فرا سوی افق و به گونه ای راهبردی فکر کردن در باره این است که از زمان حال تا یک دهه آتی کجا بايد باشيم. سه سال قبل در لندن سران کشورهای گروه 20 در باره اینکه چگونه رشد کوتاه مدت جهانی را "به حرکت در آورند"  بحث و تبادل نظر نمودند. در "کان" ما باید بر تقویت سرمایه گذاری هوشمند طولانی مدت تمرکز نماییم یعنی تصمیم گيری درست برای متحول کردن جهان فردا.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

معرفی کتابچه قضایی حقوق محیط زیست

از جمله کتب مختصر، جامع و مفیدی که در سالیان اخیر در حوزه حقوق محیط زیست به زبان فارسی ترجمه گردیده است، کتابچه قضایی حقوق محیط زیست اثر دو تن از پیشکسوتان حقوق محیط زیست یعنی دیناشلتون و پرفسور الکساندر کیس است. کتاب مزبور با ترجمه ارزشمند محقق گرانقدر دکتر محسن عبداللهی استادیار حقوق عمومی و بین الملل دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی سال گذشته روانه بازار نشر گردید. این اثر به سفارش معاونت حقوقی و توسعه قضایی قوه قضائیه و توسط انتشارات خرسندی به زیور طبع آراسته شده است.

برای دیدن  صفحات اولیه و فهرست مطالب کتاب مزبور به همراه مقدمه مترجم اثر و نیز مقدمه آقای کلاس توئپفر مدیر اجرایی یونپ (برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد) به فایل ذیل بنگرید:

گزيده متن كتاب

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

کنوانسیون های مربوط به حقوق محیط زیست دریایی

نقل از

سایت سازمان بنادر و دریانوردی

 http://intagencies.pmo.ir

سایت سازمان بنادر و دریا نوردی جمهوری اسلامی ایران اطلاعات جامع و مفیدی را در مورد وضعیت حقوق دریاها در ایران ارائه داده است ازجمله، متن و ترجمه کنوانسیون های مربوط به حقوق محیط زیست دریایی را  که می توانید از لینک های ذیل دانلود و مطالعه نمایید. 

بارگیری فایل  کنوانسیون بین‎المللی خط‎ شاهین کشتیها (LOAD LINES 1966) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون‎بین‎المللی‎اندازه‎گیری ظرفیت کشتیها (TONNAGE MEASUREMENT 1969) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون ایجاد‎سازمان‎بین‎المللی‎ماهواره‎های دریایی و توافقنامه‎اجرایی‎آن (INMARSAT 1976) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون‎بین‎المللی‎جلوگیری ازتصادم‎در دریا (COLREG 1972) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون‎بین‎المللی نجات دریایی (SALVAGE 1989) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون بین‎المللی تجسس و نجات دریایی (SAR 1979) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون بین‎المللی‎ایمنی‎جان‎اشخاص در دریا (SOLAS 1974) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون بین‎المللی‎استانداردهای آموزش،صدور گواهینامه و نگهبانی دریانوردان(STCW 1978) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون‎جلوگیری‎ازآلوگی‎دریایی‎ناشی‎ازدفع موادزائد و دیگر مواد (LC 1972) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون مداخله‎ درآبهای آزاد درصورت‎بروز سوانح آلودگی نفتی (INTERVENTION 1969) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  پروتکل 1973 به کنوانسیون مداخله (INTERVENTION 1969) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون بین‎المللی آمادگی، مقابله و همکاری در برابرآلودگی نفتی (OPRC 1990) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  پروتکل 1978 کنوانسیون‎بین‎المللی ایمنی جان اشخاص در دریا، 1974(SOLAS PROT 1978) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون بین‎المللی کانتینرهای ایمن (CSC 1972) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون بین‎المللی جلوگیری از‎آلودگی ناشی از کشتیها (MARPOL 1973/78) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  پروتکل 1988 کنوانسیون بین المللی ایمنی جان اشخاص در دریا (SOLAS PROT 1988) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  پروتکل 1988 کنوانسیون بین المللی خط شاهین کشتی ها (LOAD LINES PROT 1988) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  پروتکل 1992 کنوانسیون بین المللی مسئولیت مدنی ناشی از خسارت آلودگی نفتی (CLC PROT 1992) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  پروتکل 1992 کنوانسیون ایجاد صندوق بین المللی جبران خسارت آلودگی نفتی (FUND PROT 1992) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
ضمایم 3، 4، 6 کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی ناشی از کشتیها (MARPOL) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل  کنوانسیون مقابله با اعمال غیرقانونی علیه ایمنی دریانوردی (SUA1988) (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)
بارگیری فایل

 پروتکل کنوانسیون SUA درخصوص مقابله با اعمال غیرقانونی علیه ایمنی سکوهای ثابت واقع در فلات قاره (متن انگلیسی به همراه ترجمه فارسی)

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

نقش نظام قضایی بین المللی در حل و فصل اختلافات زیست محیطی

نویسنده

Dionysia Theodora Avgerinopoulou

ترجمه

حسین یزدانی

کارشناس ارشد حقوق بین الملل

منبع

مجله الهیات و حقوق دانشگاه علوم اسلامی رضوی، ش۱۹، ۱۳۸۵، صص ۲۱۵-۲۳۸

مقدّمة مترجم

با رشد روزافزون مسائل زیست‌محیطی و گسترش فعّالیتهای مختلف در این عرصه،اختلافات بسیاری در این زمینه بروز کرده است؛ به گونه‌ای که نظام قضایی موجود، چه در عرصة داخلی و چه در عرصة بین‌المللی، نمی‌تواند پاسخگوی آن باشد. عمده‌ترین دلیل اقامه شده، تخصّصی بودن مسائل و موضوعات زیست‌محیطی است؛ از این رو، محاکم بین‌المللی موجود چنان تخصّصی ندارند که بتوانند به طور مؤثر به حلّ و فصل این اختلافات بپردازند.

برخی از محاکم قضایی بین‌المللی موجود همچون دیوان بین‌المللی دادگستری و دادگاه بین‌المللی حقوق دریا، به بخشی از جنبه‌های اختلافات زیست‌محیطی پرداخته‌اند، با این حال، این اختلافات چنان گستردگی و پیچیدگی دارد که ساختار و اهداف محاکم مزبور اجازة رسیدگی مؤثر و کامل به آنها را نمی‌دهد؛ چراکه این محاکم در بسیاری موارد، از اعمال صلاحیّت خود برای رسیدگی به مسائل زیست‌محیطی خودداری می‌کنند و یا تنها به جنبه‌های خاصّی از این اختلافات می‌پردازند؛ بنابراین، بهترین راه حلّ پیشنهادی برای حلّ و فصل اختلافات مذکور، تأسیس یک دیوان بین‌المللی است که فقط صلاحیّت رسیدگی به اختلافات زیست‌محیطی داشته باشد؛ بدین ترتیب، امید می‌رود با ایجاد چنین محکمه‌ای که می‌تواند «دیوان بین‌المللی محیط زیست» نام بگیرد و با استفاده از قضات متخصّص و آموزش‌دیده در مسائل زیست‌محیطی، اختلافات مطرح‌شده در این عرصه به نحو مؤثر و دقیق حلّ و فصل شود.

اصل مقاله در ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

واردات برنج و ضرورت اجرای استاندارد ملی خوراک انسان

در راستای جلوگیری از  ورود برنج های آلوده شوراي عالي استاندارد در جلسه مورخ 13/6/1390 كميسيون امور زيربنايي، صنعت و محيط‌زيست بنا به پيشنهاد شماره 43297/60 مورخ 13/2/1390 وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد بند (5) ماده (20) قانون اصلاح قوانين و مقررات مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ـ مصوب1371ـ تصويب نمود:
       اجراي استاندارد ملي خوراك انسان ـ بيشينه رواداري فلزات سنگين با شماره ملي (12968) براي انواع برنج وارداتي اجباري مي‌شود.(نقل از روزنامه رسمی قوه قضائیه مورخ ۹/۷/۱۳۹۰)
 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

انتخاب کتاب مبانی حقوق بین الملل محیط زیست به عنوان کتاب فصل

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا ، داوران هفدهمين دوره از جايزه كتاب فصل از ميان 3 هزار و 599 اثر ارسالي به دبيرخانه اين دوره از كتاب فصل ،204 اثر را براي راه يابي به مرحله دوم انتخاب كردند كه در نهايت هيات داوران در مرحله پاياني پس از ارزيابي آثار در مرحله نهايي 30 اثر را شايسته تقدير معرفي كرد كه 20 اثر تاليفي ،9 اثر ترجمه و يك كتاب در بخش تصحيح است . در بخش ترجمه کتب حقوقی نیز کتاب ارزشمند مبانی حقوق بین الملل محیط زیست تاليف لال كورو كولاسوريا و نيكلاس رابينسون، ترجمه آقای سيدمحمدمهدي حسيني، دانش آموخته حقوق محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی و دانشجوی حقوق بین الملل دانشگاه جورج واشنگتن به عنوان کتاب برتر فصل شناخته شد. مجله حقوق محیط زیست این موفقیت را به ایشان تبریک می گوید.

برای مشاهده گزیده متن کتاب فوق به فایل ذیل بنگرید

گزيده متن كتاب

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

جنگ و محیط زیست یکشنبه ۳ مهر۱۳۹۰ 18:6

جنگ و محیط زیست

ریچارد استینر

منبع

مجله سیاحت غرب،ش ۴۲، دی ۱۳۸۵، صص۱۲۳-۱۲۱

چکیده :

شاید بتوان یکی از بزرگ‌ترین قربانیهای جنگ‏های عصر جدید را منابع طبیعی، محیط زیست و میراث فرهنگی برشمرد که در برخی موارد، آثار و پیامدهای این بحران‏ها، پس از گذشت سالیان سال آشکار می‏گردد. شاید یکی از بارزترین نمونه‏های این موضوع را بتوان در جنگ اخیر اسراییل و هجوم همه جانبه این رژیم به کشور لبنان برشمرد که طی آن بسیاری از منابع طبیعی و ثروت‏های زیست‏محیطی این کشور با آلودگی‏های شدید روبه‏رو شد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

پیام بان کی مون به مناسبت روز جهانی حفاظت از لایه ازن

(16 سپتامبر 2011 برابر با 25 شهریور ماه)

 

به گزارش سبزپرس، در پیام بان کی مون که به مناسبت روز بین المللی حفظ لایه ازون (16 سپتامبر 2011 برابر با 25 شهریور ماه) منتشر شده، آمده است: جامعه بین المللی با تصویب «پروتکل مونترال در باره موادی که لایه اوزن را تخریب می کنند» می خواهد از کره زمین در برابر اشعه های ماوراء بنفش مضر حمایت کند.
وی افزود: در بیش از 24 سال اجرای موفقیت آمیز، این پروتکل به تدریج امحای تقریبا 100 ماده مخرب ازون را میسر کرده است.  
بان ادامه داد: آخرین تغییر در این پروتکل در سال 2007 صورت پذیرفت که منجر به امحای هیدروکلورفلوروکربن ها یا HCFC ها شد.
دبیر کل در خاتمه پیام خود تمامی طرف های ذینفع و صنایع را ترغیب کرد تا از این فرصت استفاده کنند و به این پروتکل ملحق شوند تا هیدروکلورفلوروکربن ها درهر کجا کاملا نابود شوند.
کلورفلورو کربن ها (CFC) و هیدروکلورفلوروکربن ها (HCFC) گازهایی هستند که به صورت طبیعی در جهان وجود ندارند و محصول آزمایشگاه های شیمی هستند. این گازها پیشتر به عنوان گازهایی با قابلیت فشردگی بالا، در صنایع ساخت افشانه (اسپری) کاربرد فراوان داشتند. 
کارخانه های ساخت افشانه از این گازها به عنوان «عامل پیش ران» درون افشانه ها استفاده می کردند و با فشردن این گازها، فشار درون افشانه را تا چند برابر فشار طبیعی جو افزایش می دادند تا ماده درون افشانه با فشار زیاد خارج شود. 
اما پس از آنکه در دهه 1980 ماهواره های بین المللی خبر از ایجاد حفره عظیمی در لایه ازون و برفراز قطب جنوب دادند، دانشمندان در پی علت ایجاد این حفره بر آمدند. پس از مدتی مشخص شد که گازهای CFC و HCFC قادرند تا در ارتفاعات بالای جو، ساختار مولکول های «ازون» را تغییر دهند. 
وقتی دو اتم اکسیژن در کنار یکدیگر قرار گیرند، تشکیل مولکول اکسیژن می دهند که برای موجودات زنده مفید است اما اگر سه اتم اکسیژن در کنار یکدیگر قرار گیرند، این بار مولکول موجود «ازون» نام دارد که تنفس آن برای موجودات زنده مضر است. 
با وجود اینکه تنفس ازون برای موجودات زنده مضر است، اما قرار گرفتن لایه ای تجمعی از این گاز در ارتفاع بالای جو زمین باعث ایجاد یک سپر حفاظتی در برابر اشعه های مضر خورشید شده است. 
CFC ها و HCFC ها پس از رها شدن از افشانه ها، آرام آرام به طرف ارتفاعات بالای جو صعود می کنند و در برخورد با مولکول های ازون آنها را تبدیل به اکسیژن می کنند. دانشمندان می گویند که همین مسئله باعث ایجاد حفره در لایه ازون شده است. 
از 24 سال قبل و از زمان امضای پروتکل مونترال، کشورهایی که به این پروتکل پیوسته اند متعهد شده اند که گازهای CFC و HCFC را از صنایع خود حذف کنند و روی افشانه های خود علامت «دوستدار لایه ازون» (Ozone Friendly ) را درج کنند.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

اجلاس دوربان  

هفدهمین اجلاس تغییرات اقلیم- آفریقای جنوبی

به گزارش سبزپرس و به نقل از رویترز، به عنوان آینده پروتکل کیوتو، برنامه سازمان ملل متحد این است که از 40 کشور توسعه یافته بخواهد که انتشار گازهای گلخانه ای را در کشورهایشان تا سال 2012 متوقف کنند. کشورهای ژاپن، کانادا و روسیه اعلام کرده اند که انتشار را افزایش نخواهند دارد اما ایالات متحده آمریکا هرگز این پروتکل را امضا نکرده است.

در حال حاضر بسیار زود است که در مورد نتایج اجلاس دوربان نظری داده شود. این را آدریان مکی، رییس مذاکرات پروتکل کیوتو در سازمان ملل متحد می گوید و البته این نظر مکی در حالی ابراز می شود که زمان محدودی تا انقضای مهلت اجرای پروتکل کیوتو باقی مانده است.

اما به نظر می رسد که مسوولان دیگر کشورهای توسعه یافته نیز به این که در اجلاس دوربان تصمیم ویژه ای گرفته شود، امیدی ندارند. در هفته گذشته رییس هیات مذاکره کننده تغییرات اقلیمی در نیوزیلند به رویترز گفته بود: باید این واقعیت را پذیرفت که معامله ای در دوربان انجام نخواهد شد.

هفدهمین اجلاس تغییرات اقلیمی در دوربان در جایی برگزار می شود که به نظر نمی رسد کشورهای عضو چندان به تعهداتشان پایبند بوده باشند چنان که در میزان انتشار گازهای گلخانه ای چین و آمریکا و هند به عنوان سه کشور عمده منتشر کننده گازهای گلخانه ای کاهش محسوسی به چشم نمی خورد. دو اجلاس گذشته تغییرات اقلیمی در مکزیک و دانمارک برگزار شده بود.

اجلاس دوربان از تاریخ 28 نوامبر تا 9 دسامبر (7 تا 18 آذر) در آفریقای جنوبی برگزار می شود.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

نظر کارشناسی مركز پ‍ژوهشهاي مجلس درباره اصلاحيه پروتكل مونترال

نقل از

http://tarh.majlis.ir/?ShowChapi&id=3456

اظهارنظر کارشناسی مركز پ‍ژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي درباره لایحه اصلاحیه پروتکل مونترال در مورد مواد کاهنده لایه ازن مصوب یازدهمین اجلاس اعضاء پکن (12-8 آذر 1378 هجری شمسی برابر با ۲۹ نوامبر تا ۳ دسامبر ۱۹۹۹) 

متن كامل گزارش

http://tarh.majlis.ir/?Download&Id=6275

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

حمایت از محیط زیست در حقوق بین الملل اسلام

نویسنده

سید علی حسینی

کارشناس ارشد حقوق بین الملل از دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی 

 

چکیده: مباحث مربوط به محیط زیست از جمله ضرورت های زمان ماست و این به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی و آلودگی شدید محیط زیست طبیعی است. پیشرفت های تکنولوژیک بی­سابقه از یک سو، ضعف حس مسئولیت پذیری و اخلاق از سوی دیگر و سرانجام رقابت کنترل نشده اقتصادی بین کشورها و شرکت­ها زمینه­های چنین وضعیتی اسفناک را پدید آورده است. این در حالی است که تخریب عمدی یا غیر عمدی محیط زیست در برخوردهای مسلحانه داخلی و بین المللی موجب آسیب های جبران ناپذیر به محیط زیست طبیعی می شود.  همه اینها موجب توجه ویژه به محیطی شده است که برای ادامه حیات بشری ضروری است. حقوق بین الملل، که برقراری نظم بین المللی در پرتو صلح و امنیت و همکاری کشورها مهمترین هدف آن است، نیز در چند دهه اخیر در این زمینه توسعه نسبتا قابل توجه داشته است، به اندازه ای که امروزه رشته حقوق محیط زیست در کنار سایر رشته های حقوقی تدریس می گردد.اسلام به عنوان آخرین دین جهانی، در حمایت از محیط زیست سابقه ای کهن دارد، به علاوه آنکه الزامی بودن آموزه های دینی نکته مثبت این گونه حمایت ها به شمار می آید. توجه به محیط زیست در اسلام با بصیرت نگری به آیات الهی گره خورده است و این نکته به حمایت از محیط زیست تقدس داده است. گذشته از جنبه های اخلاقی و معرفتی توجه به طبیعت – که ناشی از نگاه توحیدی، یکپارچه دانستن هستی و احترام به آن است- فقه اسلامی، که سامان دادن زندگی متعارف را نیز به عهده دارد، محیط طبیعی را در پرتو حمایت خود قرار داده است. در مجموع حمایت اسلام از محیط زیست از برجستگی ها و افتخارات دین اسلام به شمارمی آید، به گونه ای که امروزه نیز با همه پیچیدگی های علوم زیست محیطی و روش های حمایت از آن می تواند راهگشا باشد. در این رابطه باید خاطر نشان ساخت که خطرات زیست محیطی روز به روز پیچیده تر می شوند و در نتیجه برای حمایت از محیط زیست طبیعی به اجتهاد پویا و بصیرت در احکام با توجه به روح اسلام برای رویارویی با چینن وضعیتی نیازمندیم.  
      این تحقیق صرفا به حمایت از محیط زیست بین المللی از دیدگاه فقه اسلامی پرداخته و مسئولیت بین المللی دولت اسلامی را مورد توجه قرار می دهد. در بخش نخست نگاهی اجمالی به محیط زیست از منظر حقوق بین الملل معاصر انداخته و در بخش دوم حمایت از محیط زیست در قرآن و سنت به طور اجمالی مرور می گردد، در بخش سوم به حمایت از محیط زیست در  قواعد فقهی می پردازیم، در بخش چهارم آن را در احکام فقهی پی می گیریم و سپس با توجه به جنبه های بین المللی حقوق اسلامی همین مبحث را در آخرین بخش از آن دیدگاه به بحث می گیریم.

دانلود متن كامل (311.kb)
 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

پایان طبیعت پنجشنبه ۲۰ مرداد۱۳۹۰ 12:3

پایان طبیعت

The end of Nature

بیل مک کیبن

منبع

مجله سیاحت غرب، اردیبهشت ۸۵، ش ۳۴ صص ۱۶۴-۱۵۷

چکیده:

هنگامی که من کتاب «پایان طبیعت» را در اواخر دهه 1980 نوشتم، با دو ملاحظه شروع کردم: اول این‏که ما زمان را بد می‏فهمیم - ما عادتا فکر می‏کنیم که کره زمین با سرعت بسیار ناچیز تغییر می‏کند، اما در واقع، اکنون این کار با سرعت انجام می‏شود؛ زمین به طور سریع، عمیق و خطرناک، در نتیجه دستکاری‏های ما تغییر می‏کند ـ و دوم این‏که ما در فهم مقیاس نیز دچار اشتباه هستیم. ما عادتا فکر می‏کنیم که مردم اندک هستند و جهان وسیع، اما در دوره زندگی ما، عکس این مطلب صدق می‏کند.

برای دیدن متن کامل به ادامه مطلب بنگرید

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

بيو تروريسم و حقوق محيط زيست سه شنبه ۱۱ مرداد۱۳۹۰ 8:48
 

بيوتروريسم و حقوق محيط زيست

عناصر محيط زيست مي توانند در خدمت فعاليت هاي تروريستي متعددي قرار گيرند. كه نمونه واضح آن بعداز حوادث تروريستي ۱۱ سپتامبر با انتشار بيماري سياه زخم در آمريكا منجر به طرح اين موضوع در ادبيات تروريسم شد. جهت اطلاع  و  براي ديدن مقالات و نوشتارهاي فارسي در خصوص بيو تروريسم  به لينك ها و منابع ذيل بنگريد:

۱-بررسي و تحليل وقايع بيوتروريسم اخير سياه‌زخم

۲-بررسي تاثير آموزش پيشگيري و درمان حوادث بيوتروريسم بر آگاهي و نگرش پرستاران دانشگاه علوم پزشكي مازندران

 

۳-تروريسم شيميايي

 

۴- بيوشيمي در خدمت تروريسم 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

تحليل مناقشه درياي خزر و چالش هاي حقوقي آن از ديدگاه معاهدات بين المللي

نویسندگان

واعظ آملي اسماعيل,اسماعيل پورروشن علي اصغر

منبع

 جغرافياي انساني بهار 1389; 2 شماره (2) صص101-121.

چکیده

فروپاشي شوروي پاياني بر سيطره نظام دو قطبي بر جهان و آغازي بر تلاش قدرتهاي جهاني در جهت طرح و پياده کردن نظام نوين ديگري براي جهان سياسي بود. در اين منازعه قدرت، از يکسو ايالات متحده سعي در پياده کردن نظام نوين تک قطبي مورد نظر خود در جهان را دارد و از سوي ديگر قدرتهاي ديگر همچون فرانسه، آلمان، چين، روسيه و... خواهان ايجاد نظامي چند قطبي جهان هستند. نظام نوين جهاني مورد نظر ايالات متحده نظامي هرمي شکل و تک قطبي است ايالات متحده در راس هرم در مقام داور نهايي در جهان ژئوپلتيک بوده و بقيه قدرت ها در رده هاي بعدي قرار گرفته اند. ايالات متحده در راستاي تحقق اين طرح برنامه وسيعي را براي حضور در مناطق مهم و حياتي جهان به ويژه قلمرو رقباي خود تدارک ديده است. در اين بين منطقه ژئوپلتيک خزر به دلايل ژئوپلتيک، ژئواکونوميک و ژئواسترانژک جايگاه ويژه اي را در نظام نوين جهاني مورد نظر ايالات متحده پيدا کرده است.

دانلود متن کامل مقاله

http://www.sid.ir/fa/image/PDF.gif

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

دموكراسي زيست محيطي براي حفاظت از محيط زيست

 در حقوق بين الملل

 

نويسندگان

دكتر ژانت اليزابت بليك

استاد حقوق محيط زيست دانشگاه شهيد بهشتي

فرهاد جم

دانش آموخته حقوق محيط زيست دانشگاه شهيد بهشتي

منبع

 مجله راهبرد بهار 1388; ش50 صص 165-199.

چكيده

تصميماتي كه در سطح بين المللي توسط دولت ها، سازمان هاي بين المللي دولتي و حتي شركت هاي چندمليتي گرفته مي شود و بر جامعه بين المللي و نهايتا شهروندان تاثير مي گذارد، در فضايي غيردموكراتيك اتخاذ مي شود، زيرا آنها نمايندگان مردم به حساب نمي آيند. يكي از راه هاي موثر جبران اين كاستي دموكراتيك مشاركت شهروندان و نهادهاي جامعه مدني، به ويژه سازمان هاي غيردولتي در فرايند تصميم گيري هاي بين المللي است كه طبعا بدون عناصري همچون آگاهي، اطلاع و دانش ميسر نمي شود. مشاركت و آگاهي اثر متقابل بر هم دارند و با هم مفهوم اصلي دموكراسي زيست محيطي را مي سازند. همچنين مشاركت تمامي گروه هاي ذينفع در تصميمات بين المللي كارآمدي اين تصميمات را نيز ارتقا مي دهد و با توجه به ساختار غيرمتمركز حقوق بين الملل، مشروعيت قواعد بين المللي نزد گروه هاي گوناگوني كه تحت تاثير اين تصميمات قرار مي گيرند، براي اجراي كارآمد آنها حياتي است. از جمله راه هاي مشاركت سازمان هاي غيردولتي در عرصه تصميم گيري بين المللي مي تواند شامل: برگزاري نشست هاي عمومي در شهرهاي بزرگ دنيا براي كسب نظر شهروندان، استفاده از ظرفيت هاي اتحاديه بين المللي حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي (IUCN) و ايجاد مجموعه اي از فرايندهاي مشورتي منطقه اي يا ميزگردهايي باشد كه نمايندگان سازمان هاي غيردولتي، شهروندان و ديگر بازيگران شركت كننده در مباحثات و اولويت دادن به امكان هاي متنوع در آن ها شركت دارند.

دانلود متن كامل مقاله

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

حق برخورداری از محیط زیست سالم به عنوان حق بشریت

نویسنده 

 دکتر محمد حسن حبیبی

 منبع

مجله دانشکده حقوق دانشگاه تهران،ش ۶۰ بهار و تابستان ۸۲ صص۱۶۹-۱۳۱

حمايت قانوني از حقوق بشر به گونه اي فزاينده ابزاري در جهت نيل به حفاظت محيط زيست است حقوقي مثل حق حيات حق مشاركت سياسي آزادي فردي برابري و جبران خسارات قانوني همگي ابزارهاي قانوني است كه به گونه اي حفاظت محيط زيست را تضمين مي كنند حقوق اقتصادي اجتماعي شامل حق برخوداري از بهداشت شرايط مناسب زندگي و حق برخوداري از محيط كار مناسب مي توانند در توسعه حق محيط زيست در سطح داخلي و بين الملي موثر باشند در سطح جهاني طي سه دهه گذشته از كنفرانس 1972 استكهلم اولين اصل اعلاميه كنفرانس مزبور مورد ارزيابي قرار گرفته است در حالي كه تنظيم اين اصل شامل اعلام حقي بر محيط زيست كه هم متربط با حقوق بشر و هم حفاظت محيط زيست است به عنوان هدفي اساسي و ابزاري جهت نيل به شرايط مناسب زندگي در محيطي كه به بشر اجازه زندگي با وقار و سعادتمند را مي دهد ولي هيچ معاهده حقوق بشري در سطح جهاني حق بر محيط زيست را به عنوان يك اصل مسلم بيان نكرده است در مقابل اسناد غير الزام آوري وجود دارند به حفظ محيط زيست به عنوان حق به محيط زيست با كيفيت ويژه مي پردازند.

دانلود متن کامل مقاله

 [دریافت (1.1 MB)]

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

حفاظت از محیط زیست و حقوق نسل های آینده،

 در پرتو رأی مشورتی 1996 دیوان بین المللی دادگستری

 

نویسنده

ادیت براون ویث

ترجمه

دکتر نادر ساعد

منبع

 سیاست خارجی 1380 شماره 59  

دانلود مقاله

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

پيوند حقوق بشر و محيط زيست ؛

 يک مسووليت اجتماعي در عرصه بين الملل

نوشته

ولفرم رودریگر

ترجمه

دکتر نادر ساعد

نقل از

 http://www.hvm.ir/print.asp?id=4185

حقوق بين الملل قرار دادي محيط زيست به تدريج در حال ايجاد تعهدات رفتاري براي دولتها است كه بايستي در قبال افراد يا سازمانها اجرا گردند . ايجاد و توسعه اين قواعد مستلزم تاسيس سازوكارهايي است كه پايبندي آنها به تعهدات و قواعد مذكور را تضمين نمايند. يكي از اين ساز و كارها ، رژيمي (حقوقي )است كه مسووليت مدني و لزوم پرداخت خسارت در قبال خسارت زيست محيطي رامقرر مينمايد . در شرايط موجود و كنوني ، ارزيابي اين كه آيا رژيمهاي مسووليت مدني اجراي موثر شرايط موجود و استانداردهاي بين المللي محيط زيست را به طور موثر تضمين و تامين مي كنند و بنابر اين ساز و كارهاي موجود تضمين پايبندي را تكميل مي نمايند يا خير ، مشكل مي باشد .

بر اساس ماده 16 پروتكل الحاقي حفاظت از محيط زيست به معاهده جنوبگان ، دولت هاي عضو پروتكل خود را متعهد كرده اند كه قواعد و تدابير مربوط به مسووليت مدني خسارات ناشي از اقداماتي را كه در حوزه معاهده جنوبگان انجام مي شوند،كنوانسيون تنظيم اقدامات راجع به منابع معدني جنوبگان (كرامرا ) كه هنوز لازم الجرا نشده است ، اين مسووليت را مقرر نموده بر اساس ماده 8 ، هر كارپرداز و اپراتور در خصوص خساراتي كه به محيط زيست جنوبگان يا اكوسيستم هاي وابسته يا پيوسته به آن وارد نمايد ، به طور مطلق مسوول مي باشد .

مابقی مقاله درادامه مطلب

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

حقوق بین الملل محیط زیست و تجارت آزاد: تضاد یا تکامل؟

نویسنده

 دکتر علیرضا پارسا

منبع

مجله اطلاعات سیاسی اقتصادی، ش ۱۴۹ و ۱۵۰، بهمن و اسفند ۸۷، صص۱۲۹-۱۲۰

مقدمه

تحولاتی که ظرف چند دههء اخیر در کرهء زمین رخ داده،باعث شده است مسائل‏ زیست محیطی از اهمیت فزاینده‏ای در زندگی‏ بشر برخوردار گردد و در نتیجه بر ساختارهای‏ اقتصادی تأثیر قابل ملاحظه‏ای بگذارد. نگرانی‏های رو به رشد بین‏المللی دربارهء محیط زیست جهانی،پاسخی است که با تأخیر بسیار،به‏ این واقعیت که اجزای عمدهء تشکل‏دهندهء کرهء زمین از جمله جوّ،اقیانوسها،خاک،سیستمهای‏ اقلیمی،گونه‏های متنوع حیوانی و گیاهی، همگی به لحاظ بهره‏برداری بی‏امان و فشردهء انسان از منابع طبیعی زمین در قرن اخیر،در معرض نابودی قرار گرفته‏اند.آثار جانبی رشد اقتصادی(همچون استفاده از سوخت‏های‏ فسیلی،پخش مواد شیمیایی نابودکنندهء لایهء اوزون،پخش اکسیدهای سولفور و نیتروژن، تولید مواد شیمیایی سمی و دیگر ضایعات،و ورود آنها به هوا،آب و خاک،از بین بردن جنگلها و غیره)چنان فشاری به محیط زیست طبیعی‏ وارد آورده است که سلامتی جسمانی و اقتصادی‏ بشر به مخاطره افتاده است.عواقب و هزینه‏های‏ این فعالیت‏ها برای نسلهای آینده چه در کشورهای صنعتی و چه در کشورهای در حال‏ توسعه بسیار سنگین‏تر از آن خواهد بود که‏ جمعیت فعلی جهان تجربه می‏کند.

متن کامل مقاله در ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

تقدیم لایحه «اصلاحیه پکن» پروتکل مونترال به مجلس


 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، لایحه "اصلاحیه پروتکل مونترال در مورد مواد کاهنده لایه ازن مصوب یازدهمین اجلاس اعضاء –پکن، (12- آذرماه 1378 هجری شمسی برابر با 29 نوامبر تا 3 دسامبر 1999) که بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست به تصویب هیئت وزیران رسیده است، از سوی رئیس جمهور برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس ‌‌شد.در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: نظر به عضویت جمهوری اسلامی ایران در کنوانسیون وین در خصوص حفاظت از لایه ازن و پروتکل مونترال در مورد مواد کاهنده لایه ازن و تصویب اصلاحیه‌های کپنهاک، لندن،‌ مونترال و با توجه به آثار مثبت اصلاحیه پکن مورخ 1378 (1999) در تحکیم الزامات حفاظت از لایه ازن و کاهش مواد کاهنده آن توسط یکصد و بیست و شش کشور عضو کنوانسیون وین، این لایحه برای طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

بر اساس ماده واحده این لایحه، اصلاحیه پروتکل مونترال در مورد مواد کاهنده لایه ازن مصوب یازدهمین اجلاس اعضا در پکن (به تاریخ 12-8 آذر 1378 هجری شمسی برابر با 29 نوامبر تا 3 دسامبر 1999) مشتمل بر (3) بند تصویب و اجازه تودیع اسناد آن داده می‌شود
.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

ارزش ذاتي و ارزش ابزاري در فلسفه محيط زيست

(از رويكردهاي فلسفي تا راهبردهاي حقوقي)

 

نویسندگان

دکتر عزیزالله فهیمی و علی مشهدی

منبع

پژوهش های فلسفی-کلامی، ش ۴۱، پاییز ۱۳۸۸، صص195-216.

چکیده: اين مقاله ضمن تحليل و بسط دو مفهوم ارزش ذاتي و ارزش ابزاري در حوزه طبيعت و محيط زيست و تطبيق آن با رويكردها و نحله هاي غالب فلسفه و اخلاق محيط زيست به مطالعه اين بحث در حوزه حقوقي، بويژه حوزه مربوط به خسارات زيست محيطي و ارزيابي آنها پرداخته است. فرض اساسي اين نوشتار براين امر استوار است كه هنوز قوانين و رويكردهاي حوزه محيط زيست رنگ و بويي مبتني بر انسان محوري دارند و از رويكردهاي طبيعت محوري كه انسان نيز جزيي از آن بشمار آمده، غفلت گرديده است. در نهايت برآيند اين مقاله تاكيد بر رويكرد انسان «طبيعت محور» (آنترو بيوسنتريك) با الهام از آموزه هاي اسلام در عرصه فلسفه و حقوق محيط زيست است.

كليد واژه: ارزش ذاتي، ارزش ابزاري، رويكرد انسان محور، رويكرد طبيعت محور، حقوق محيط زيست، فلسفه محيط زيست.

 دانلود مقاله

 

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی محیط زیست

نقل از

http://isdle.ir/news/index.php?news=5934

به گزارش سبزپرس، دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی محیط زیست 5 ژوئن 2011 برابر با 15 خرداد ماه جاری ضمن اشاره به موضوع امسال این روز یعنی «جنگل ها: طبیعت در خدمت شما» گفت: این موضوع تاکید بر ارزش چند تریلیون دلاری جنگل ها و سایر اکوسیستم های (زیست بوم ها) موجود برای جوامع به ویژه فقرا دارد.در پیام بان کی مون آمده است: تغییرات ژئوپولوتیکی و زیست محیطی زیادی طی دو دهه گذشته در جهان رخ داده است. صد ها میلیون انسان در آسیا، آمریکای لاتین و به گونه ای فزاینده در آفریقا از فقر نجات یافته اند. با وجود این، شواهد بیانگر تغییرات غیر قابل بازگشت و ژرف در توان سیاره زمین برای حفاظت پایداراز پیشرفت های به دست آمده است.دبیر کل گفت: رشد سریع اقتصادی خساراتی به همراه داشته که ندرتا در محاسبات ملی گنجانده شده است.  این خسارات شامل آلودگی هوا  و آب همچنین از بین رفتن آب زیان و جنگل ها می شود که همگی بر خوشبختی و رفاه انسان اثر دارند. او اظهار داشت: پس از گذشت نزدیک به 20 سال از برگزاری  اولین اجلاس زمین در سال 1992، جهان دوباره شاهد اجلاس دیگری در شهر ریو دوژانیرو برزیل در ژوئن 2012 با عنوان "کنفرانس ملل متحد برای توسعه پایدار" خواهد بود.بان کی مون تاکید کرد: پیام روز جهانی محیط زیست امسال از آنانی که دارای نفوذ در دولت و بخش خصوص هستند می خواهد تا گام های لازم  را برای تحقق وعده های داده شده در اجلاس زمین جهت حفظ محیط زیست بردارند.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

خیارهای آلوده و افزایش تعداد قربانیان آلودگی در اروپا

نقل از

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=1326293

به گزارش خبرگزاری مهر، اپیدمی خیارهای آلوده به باکتری "ای. کولی" تاکنون حداقل 14 قربانی در آلمان و یک قربانی در سوئد گرفته است. این اپیدمی که به فرانسه نیز رسیده درحال تبدیل شدن به یک هراس جدی در اروپا است. در این راستا، بلژیک واردات خیار از شرکتهای اسپانیایی زیر اتهام را متوقف کرده و روسیه نیز اظهار داشته است که از ورود هر نوع سبزیجات تازه از آلمان و اسپانیا جلوگیری می کند.

در آلمان تاکنون 14 نفر قربانی خیارهای آلوده شده اند. قربانیان در مجموع دو مرد و 12 زن بودند که از میان آنها یک نفر ساکن اولین منطقه شیوع این آلودگی در غرب آلمان بوده است.پیش بینی های دولت آلمان نشان می دهد که وضعیت می تواند وخیم تر شود. به همین دلیل در برلین کنفرانسی با حضور مقامات بهداشتی فدرال و مناطق برگزار شد.دانیل باهر، وزیر بهداشت آلمان در این خصوص اظهار داشت: "نتیجه این است که متاسفانه باید منتظر افزایش بیشتر موارد باشیم."

اتحادیه اروپا نیز از نزدیک موقعیت را پیگیری می کند و در انتظار نتایج آزمایشات انجام شده در کارخانجات دو شرکت اسپانیایی است که خیارهای آلوده را به آلمان صادر کرده اند.تازه ترین آمارها نشان می دهد که در آلمان 329 نفر به این باکتری آلوده شده اند. همچنین در سوئد، دانمارک، انگلیس، هنلد، اتریش و فرانسه نیز مواردی دیده شده اند.براساس گزارش آنسا، این درحالی است که بروکسل هنوز اعتقادی به نیاز برای توقف بازار خیارهای صادراتی از اسپانیا ندارد.خیارهای آلوده به باکتری کشنده "ای. کولی" یا Ehec منجر به بروز سندرم همولیتیک اورمیک (HUS) می شود. این سندرم موجب اختلالات انعقادی، خونریزی و کاهش گلبولهای قرمز می شود.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

دزدی ابرها؟ جمعه ۱۳ خرداد۱۳۹۰ 11:51

ابر دزدی یا باران ربایی؟

اشاره: در سالیان اخیر با توجه به مشکلات خشکسالی و تغییر الگوهای بارش که به نظر می رسد بیشتر ناشی از تأثیر تغییرات اقلیم در ایران باشد. در برخی از اخبار و رسانه ها سخن از بارور سازی ابرها توسط کشورهای همسایه یا کشورهای منشأ بارش، می شود که البته این امر توسط مقامات کشوری و علمی مورد تأیید قرار نگرفته است.  برای دیدن برخی از مباحث دراین زمینه، به اخبار و اظهارات ذیل، بویژه اظهارات محمد سلطانیه مدیر طرح ملی تغییرات آب و هوایی در لینک ذیل بنگرید:

از لحاط علمی نمی توان دزدی ابرها توسط کشورهای همسایه را تأیید کرد

http://isdle.ir/news/index.php?news=5871

ابر دزدی معادل بارور سازی نیست

http://www.mojnews.com/fa/Miscellaneous/ViewContents.aspx?Contract=cms_Contents_I_News&r=777215

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

منابع زنده درياي خزر و كنوانسيون محيط زيست

نویسنده

دکتر محمد پور کاظمی

منبع

 فصلنامه مطالعات اوراسياي مركزي زمستان 1386 و بهار 1387; 1(1):1-20.

چکیده

درياي خزر با مساحت 378 هزار كيلومتر مربع بعنوان بزرگترين درياچه داراي ارزشمند‏ترين ذخاير آبزيان و تامين كننده بيش از 80 درصد خاويار جهان شرايط خاصي را از لحاظ اكولوژيكي و تنوع زيستي پشت سر مي‏گذارد. در كمتر از 14-12 سال تعداد ماهيان بالغ و توليد خاويار درياي خزر به صفر خواهد رسيد. كنوانسيون محيط زيست درياي خزر (كنوانسيون تهران)، پس از 8 سال مذاكره ميان دولتهاي ساحلي، با نظارت و مشاركت برنامه محيط زيست سازمان ملل متحد UNEP و در چارچوب برنامه محيط زيست درياي خزر CEPدر آذر 1382/نوامبر 2003، با هدف محافظت اين درياچه از انواع آلاينده ها و بازسازي و احيا محيط زيست آن در تهران به تصويب رسيده است. سوال اصلي مقاله حاضر اين است: نقش كنوانسيون محيط زيست درياي خزر در بهبود شرايط منابع زنده اين درياچه چيست؟ نگارنده سعي دارد ضمن مروري بر وضعيت منابع زنده درياي خزر، با تاكيد ويژه بر وضعيت ماهيان خاوياري، نقشي را كه كنوانسيون محيط زيست درياي خزر مي‏تواند در بهبود وضع منابع زنده و ذخاير تاسماهيان ايفا نمايد، روشن سازد.

دانلود متن مقاله

http://www.sid.ir/fa/image/PDF.gif

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |