انتشار کتاب حقوق آلودگی هوا یکشنبه ۲۱ مهر۱۳۹۲ 23:25

کتاب حقوق آلودگی هوا  از سوی انتشارات خرسندی روانه بازار نشر شد.

حقوق آلودگی هوا

جهت مشاهده مشخصات کتاب و خرید آنلاین به اینجا بنگرید.

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

انتشار کتاب بنیادهای حقوق محیط زیست فرانسه

کتاب بنیادهای حقوق محیط زیست فرانسه از سوی انتشارات خرسندی روانه بازار نشر شد. جهت مشاهده مشخصات کتاب و خرید آنلاین به اینجا و  برای مشاهده  فهرست مطالب کتاب به ادامه مطلب  بنگرید. 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

مسئله ریزگردها و حقوق بین الملل دوشنبه ۵ تیر۱۳۹۱ 21:35

 

مسئله ریزگردها و حقوق بین الملل

نویسنده

یعقوب باتمانی

دانشجوی دکترای حقوق بین الملل

منبع

 وبلاگ حقوق بین الملل عمومی علامه طباطبایی

اشاره

سالیان چندی است که موضوع ریزگردها به بحث محوری معضلات زیست محیطی ایران تبدیل شده است. در مقاله  ارزشمند ذیل نوشته آقای یعقوب باتمانی و به نقل از وبلاگ حقوق بین الملل عمومی علامه طباطبایی  می توانید ابعاد حقوق بین المللی آنرا مطالعه نمایید.

مقدمه

ديرزماني نيست كه ريزگردها تبديل به يكي از مهمترين چالش‌هاي زيست – محيطي كشور شده است.[2] ريزگردها داراي دو منشا داخلي و خارجي هستند. آنچه كه در چند سال اخير و بطور خاص سال1388 و1389 در كشورمان گسترش يافته است، ريزگردهايي است كه منشا آن به اعتقاد همه دانشمندان منشا خارجي دارد.

مساله آلودگی های طبیعی یکی از معضلاتی است که اخیراً دامن حقوق بین الملل را گرفته است. از میان این نوع آلودگی ها که ادبیات حقوق بین الملل چندان با آن آشنا نیست، مساله گرد و غباری است که از یک کشور به کشور یا کشورهای دیگر وارد می شود. این پدیده مشکلات بسیاری را برای سایر کشورها ایجاد می نماید و در راستای از بین بردن آثار آن ممکن است که هزینه های بسیاری را بر دولتها تحمیل نماید.

ریزگردهای عربی چندین سال است که دولت ما را نیز به تقلا انداخته است. تا آنجا که راقم این سطور اطلاع دارد، در میان علما و دانشمندان حقوق بین الملل ایران اجماع وجود دارد که در حقوق بین الملل موضوعه راه کاری جهت مطالبه خسارات از دولت عراق وجود ندارد و باید از طریق راه حل های حل و فصل سیاسی اختلافات و به طور خاص، مذاکره این مساله حل و فصل گردد. در این تحقیق ابتدا به طور اجمالی به بررسی پدیده ریزگردها خواهیم پرداخت و راه های مقابله با آن را مطالعه می نماییم و اقدامات دولت ایران را برخواهیم شمرد. آنگاه از دید حق بر محیط زیست سالم به بررسی مساله می پردازیم و به ویژه درخصوص اصول حقوق بین الملل محیط زیست مطالبی ارائه خواهد شد و سپس به این سوال پاسخ خواهیم داد که در صورت وجود مبنای صلاحیتی یک نهاد داوری یا قضایی بین المللی، آیا دولت عراق مسئولیتی در همکاری با ایران در جهت حل این مشکل خواهد داشت یا خیر. نباید از یاد برد که مساله مسئولیت دولت ایران در قبال اتباع خود یکی از جنبه هایی که نیاز به مطالعه و بررسی عمیق دارد و در این جا به این مساله نخواهیم پرداخت.

مابقی مقاله در ادامه مطلب ملاحظه فرمایید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

مسئولیت مدنی ناشی از آلودگی هوا یکشنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۱ 15:38
 

مسئولیت مدنی ناشی از آلودگی هوا

نویسنده

علی مشهدی

عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه قم

منبع

فصلنامه اطلاع رسانی حقوقی، ش ۲۵، بهار ۱۳۹۰

چکیده

  آلودگي­هاي هوا در سه سطح داخلي، ملي و بين المللي، ‌آثار زيانباري بر محيط زيست انساني و طبيعي برجاي مي گذارند. درايران نيز در ساليان اخير بويژه در كلانشهرها اين آلودگي افزايش قابل توجهي داشته و به نوبه خود باعث ورود خسارت بر سلامتي اشخاص و كيفيت اموال شده است.  اين مقاله بدنبال تحليل مقدماتي مسأله آلودگي­ هوا  از منظر قواعد مسئوليت مدني، و در پرتو قوانين و رويه قضايي  ايران و فرانسه است.  مسأله اساسي اين است که آيا نظام کنوني مسئوليت مدني کافي و وافي براي جبران خسارات ناشي از آلودگي­هاي جوي هست؟ رويه هاي قضايي پراكنده اي که در اين زمينه شکل گرفته اند، حکايت از حکومت کداميک از قواعد و رويکردهاي حقوق مسئوليت مدني در اين حوزه دارند.

فرضيه محوري مقاله حاضر بر اين مبنا استوار است كه  امكان جبران خسارات ناشي از آلودگي هوا به دليل ماهيت و ويژگي­هاي خاص  آن كمتر توسط  نظام كنوني حقوق مسئوليت مدني قابل حمايت است. چه آنكه هنوز درنظام­هاي ملي، تئوري كلي مسئوليت مدني زيست محيطي برمبناي  تقصيراستوار است. لذا بسياري ازخسارات حاصل از آلودگي هوا جبران نشده باقي مي مانند.

واژگان كليدي: آلودگي هوا، مسئوليت مدني، مزاحمت­هاي ناشي از مجاورت،‌ رابطه سببيت،‌ حقوق ايران، حقوق فرانسه

دانلود متن کامل مقاله

مسئوليت مدني ناشي از آلودگي هوا

http://lri.ir/fa/images/stories/Book/nashrye25/004.pdf

 

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

آلودگی هوا مصداق ضرر زدن به مردم و گناهی کبیره

به گزارش سبزپرس، آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران گفت: ضرر زدن به مسلمین حرام است و نیت اضرار هم به روح انسان آلودگی می‌دهد؛ حتی اگر اضرار عملی نشده باشد.
وی اضافه کرد: می‌بینیم که موتورها و ماشین‌ها بدون داشتن استاندارد لازم، مدام گاز می‌دهند، دود می‌کنند و فضا را آلوده می‌سازند و به همین خاطر چقدر مردم مریض می‌شوند یا به آن‌ها ضرر می‌رسد که بدون شک همه این‌ها اضرار محسوب می‌شود و حرام است. کسانی که وسائل نقلیه‌شان خوب است ولی تک‌سرنشین حرکت می‌کنند و از وسائل نقلیه عمومی استفاده نمی‌کنند نیز فضا را به شکل دیگری خراب می‌کنند و این‌ها هم مصداق گناه است.
این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که «اگر گناه طوری باشد که سلامت جامعه و جان مردم را به خطر بیندازد، گناه کبیره است» افزود: اگر انسان کاری کند که جان فرد یا افرادی به خطر بیفتد، این امر مصداق مساله دماء و خون است؛ چنان‌چه در مورد همین آلودگی می‌بینیم که افرادی بر اثر این هوا سرطان گرفته‌اند و افرادی فوت می‌کنند.
امامی کاشانی ادامه داد: در کشور ما گاهی وضع هوا این‌طور می‌شود و البته دولت و نظام هم وظایفی در قبال این مساله دارند و باید در مواردی که می‌شود جلوی مشکل را گرفت، به هر نحو ممکن باید وظیفه‌ خود را انجام دهند، ولی همکاری ملت نیز بسیار اهمیت دارد. متاسفانه برخی افراد اصلا ملاحظه نمی‌کنند و بد رانندگی می‌کنند که این امر اصلا با اخلاق زندگی همخوانی ندارد. ممکن است گفته شود که هزاران وسیله نقلیه در آلودگی سهیم هستند و تنها وسیله‌ نقلیه ما کاری نمی‌کند، ولی باید دانست که زیاد بودن وسیله و کثرت وسایل، گناه را از روی دوش تک تک افراد برنمی‌دارد و همه در این گناه شریک هستند.

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

پیام بان کی مون به مناسبت روز جهانی حفاظت از لایه ازن

(16 سپتامبر 2011 برابر با 25 شهریور ماه)

 

به گزارش سبزپرس، در پیام بان کی مون که به مناسبت روز بین المللی حفظ لایه ازون (16 سپتامبر 2011 برابر با 25 شهریور ماه) منتشر شده، آمده است: جامعه بین المللی با تصویب «پروتکل مونترال در باره موادی که لایه اوزن را تخریب می کنند» می خواهد از کره زمین در برابر اشعه های ماوراء بنفش مضر حمایت کند.
وی افزود: در بیش از 24 سال اجرای موفقیت آمیز، این پروتکل به تدریج امحای تقریبا 100 ماده مخرب ازون را میسر کرده است.  
بان ادامه داد: آخرین تغییر در این پروتکل در سال 2007 صورت پذیرفت که منجر به امحای هیدروکلورفلوروکربن ها یا HCFC ها شد.
دبیر کل در خاتمه پیام خود تمامی طرف های ذینفع و صنایع را ترغیب کرد تا از این فرصت استفاده کنند و به این پروتکل ملحق شوند تا هیدروکلورفلوروکربن ها درهر کجا کاملا نابود شوند.
کلورفلورو کربن ها (CFC) و هیدروکلورفلوروکربن ها (HCFC) گازهایی هستند که به صورت طبیعی در جهان وجود ندارند و محصول آزمایشگاه های شیمی هستند. این گازها پیشتر به عنوان گازهایی با قابلیت فشردگی بالا، در صنایع ساخت افشانه (اسپری) کاربرد فراوان داشتند. 
کارخانه های ساخت افشانه از این گازها به عنوان «عامل پیش ران» درون افشانه ها استفاده می کردند و با فشردن این گازها، فشار درون افشانه را تا چند برابر فشار طبیعی جو افزایش می دادند تا ماده درون افشانه با فشار زیاد خارج شود. 
اما پس از آنکه در دهه 1980 ماهواره های بین المللی خبر از ایجاد حفره عظیمی در لایه ازون و برفراز قطب جنوب دادند، دانشمندان در پی علت ایجاد این حفره بر آمدند. پس از مدتی مشخص شد که گازهای CFC و HCFC قادرند تا در ارتفاعات بالای جو، ساختار مولکول های «ازون» را تغییر دهند. 
وقتی دو اتم اکسیژن در کنار یکدیگر قرار گیرند، تشکیل مولکول اکسیژن می دهند که برای موجودات زنده مفید است اما اگر سه اتم اکسیژن در کنار یکدیگر قرار گیرند، این بار مولکول موجود «ازون» نام دارد که تنفس آن برای موجودات زنده مضر است. 
با وجود اینکه تنفس ازون برای موجودات زنده مضر است، اما قرار گرفتن لایه ای تجمعی از این گاز در ارتفاع بالای جو زمین باعث ایجاد یک سپر حفاظتی در برابر اشعه های مضر خورشید شده است. 
CFC ها و HCFC ها پس از رها شدن از افشانه ها، آرام آرام به طرف ارتفاعات بالای جو صعود می کنند و در برخورد با مولکول های ازون آنها را تبدیل به اکسیژن می کنند. دانشمندان می گویند که همین مسئله باعث ایجاد حفره در لایه ازون شده است. 
از 24 سال قبل و از زمان امضای پروتکل مونترال، کشورهایی که به این پروتکل پیوسته اند متعهد شده اند که گازهای CFC و HCFC را از صنایع خود حذف کنند و روی افشانه های خود علامت «دوستدار لایه ازون» (Ozone Friendly ) را درج کنند.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

نظر کارشناسی مركز پ‍ژوهشهاي مجلس درباره اصلاحيه پروتكل مونترال

نقل از

http://tarh.majlis.ir/?ShowChapi&id=3456

اظهارنظر کارشناسی مركز پ‍ژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي درباره لایحه اصلاحیه پروتکل مونترال در مورد مواد کاهنده لایه ازن مصوب یازدهمین اجلاس اعضاء پکن (12-8 آذر 1378 هجری شمسی برابر با ۲۹ نوامبر تا ۳ دسامبر ۱۹۹۹) 

متن كامل گزارش

http://tarh.majlis.ir/?Download&Id=6275

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

تقدیم لایحه «اصلاحیه پکن» پروتکل مونترال به مجلس


 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، لایحه "اصلاحیه پروتکل مونترال در مورد مواد کاهنده لایه ازن مصوب یازدهمین اجلاس اعضاء –پکن، (12- آذرماه 1378 هجری شمسی برابر با 29 نوامبر تا 3 دسامبر 1999) که بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست به تصویب هیئت وزیران رسیده است، از سوی رئیس جمهور برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس ‌‌شد.در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: نظر به عضویت جمهوری اسلامی ایران در کنوانسیون وین در خصوص حفاظت از لایه ازن و پروتکل مونترال در مورد مواد کاهنده لایه ازن و تصویب اصلاحیه‌های کپنهاک، لندن،‌ مونترال و با توجه به آثار مثبت اصلاحیه پکن مورخ 1378 (1999) در تحکیم الزامات حفاظت از لایه ازن و کاهش مواد کاهنده آن توسط یکصد و بیست و شش کشور عضو کنوانسیون وین، این لایحه برای طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

بر اساس ماده واحده این لایحه، اصلاحیه پروتکل مونترال در مورد مواد کاهنده لایه ازن مصوب یازدهمین اجلاس اعضا در پکن (به تاریخ 12-8 آذر 1378 هجری شمسی برابر با 29 نوامبر تا 3 دسامبر 1999) مشتمل بر (3) بند تصویب و اجازه تودیع اسناد آن داده می‌شود
.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

پیام بان کی مون در مورد مراسم«ساعت زمین»

 به نقل از سایت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد شنبه شب مطابق با 26 مارس 2011 برابر با 6 فروردين ماه 1390  مراسم"ساعت زمين 2011" برگزار شد. اين برنامه، خاموش کردن چراغ های اصلی بين ساعت 20:30 تا 21:30 به وقت محلی است. سال گذشته صدها ميليون نفر در128 کشور در اين مراسم شرکت کردند و موجب شدند يکی از پر مشارکت ترين برنامه های آگاهی رسانی جمعی در جهان به اجرا گذاشته شود. نيت اصلی اين اقدام اين است که آگاهی درباره تغييرات آب و هوايی و نياز به مصرف محتاطانه انرژی ارتقا يابد. بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد به اين مناسبت پيامی به  شرح زير فرستاده  است:


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

الحاق بلاروس به ضمیمه (ب) پروتکل کیوتو و موضع دولت جمهوری اسلامی ایران

به گزارش سبزپرس، از سال 2006 و در جریان کنفرانس اعضای کنوانسیون تغییرات اقلیمی در نایروبی، کشور بلاروس تلاش کرده تا نام خود را در میان کشورهای ملزم به کاهش گازهای گلخانه‌ای قرار دهد اما تاکنون کشورهای عضو پروتکل کیوتو با این پیشنهاد موافقت نکرده‌اند. 

   با این حال دولت ایران با تقدیم لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی، سعی دارد تا حضور بلاروس در میان کشورهای ضمیمه «ب» پروتکل کیوتو را به دبیرخانه کنوانسیون تغییرات اقلیمی پیشنهاد کند. 

   دولت پیش از این لایحه‌ای به نام «پذیرش اصلاحیه ضمیمه «ب» پروتكل كیوتو» را که دارای یک ماده واحده بود به مجلس برد که در آن آمده بود: «به دولت اجازه داده می‌شود با توجه به ماده 19 و بند 4 ماده 20 پروتکل کیوتو در مورد کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد درمورد تغییر آب و هوا، اصلاحیه ضمیمه ب آن در مورد افزودن نام بلاروس به ضمیمه یاد شده را بپذیرد و سند یاد شده را نزد امین اسناد تودیع نماید.»

برای دیدن متن کامل گزارش و دریافت فایل pdf به ادامه مطلب بنگرید. 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

کاستی های نظام حقوقی ایران در حفاظت از هوا

نویسنده

مسعود فریادی

دانشجوی دکتری حقوق عمومی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی

منبع

فصلنامه اطلاع رسانی،ش ۱۵و ۱۶ پاییز و زمستان ۸۷

چکیده: يكي از اهداف بنيادين هر نظام حقوقي حفاظت از سلامتي و بهروزي انسان و محيط زيست او است كه از طريق وضع و اجراي قوانين و سازوكارهاي الزام­آور مقتضي و نظارت بر رعايت آن محقق مي­شود. در همين راستا نيز قوانين و مقررات متعددي به منظور كنترل اين نوع آلودگي محيط زيستي به تصويب رسيده است. با اين حال با توجه به شيوع فزاينده معضل آلودگي هوا در شهرهاي ايران و افزايش هزينه­هاي هنگفت بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي اين آلودگي كه معمولاً مورد محاسبه قرار نمي­گيرند، كارآيي اين قوانين و مقررات در برآورده ساختن اهداف اصلي خود مورد انتقاد قرار مي­گيرد. دلايل ناكارآيي­ها و كاستي­هاي نظام حقوقي كنترل آلودگي هوا را در ايران  صرف­نظر از مشكلات مختلف جغرافيايي، اقتصادي و اجتماعي حفاظت از محيط زيست، متعدد و مشتمل است بر پراكندگي و آشفتگي قوانين و مقررات متعدد به تصويب رسيده، عدم اتخاذ رويكرد يكپارچه به كنترل همه مجموعه عوامل آلاينده هوا، عدم توجه به رويكردهاي پيشگيرانه و جبراني، عدم اعمال سازوكارهاي قوي بازرسي و نظارتي و ضمانت­اجراهاي لازم و نيز ضعف سازوكارهاي اداري و قضايي در مديريت كنترل جامع آلودگي هواي در كشور. براي حل قاطعانه و سريع ناكارآيي­هاي حقوقي حفاظت از هوا و كاهش آلودگي و هزينه­هاي هنگفت ناشي از آن لازم است تا با اتخاذ رويكردي جامع و پرهيز از قانونگذاري وصله­اي، اقدام به ادغام قوانين و مقررات پراكنده در يك قانون شامل همه استانداردهاي دقيق انتشار آلاينده، نحوه كنترل و كاهش، نحوه جبران و اصلاح، سازوكارهاي اداري و قضايي قوي بازرسي و كيفري و آموزش كارشناسان و اطلاع­رساني عمومي و جبران هزينه­هاي آلودگي هوا كرد.    

      دانلود مقاله از لینک ذیل

http://lri.ir/fa/images/stories/Book/nashrye15-16/110-003.pdf

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

تغییرات اقلیم اولویت سازمان ملل متحد در سال 2011

به گزارش سبزپرس و به نقل از مرکز اطلاعات و اخبار ملل متحد (UNIC) در تهران، بان کی‌مون اولویت نخست سازمان ملل را بر خلاف بحران اقتصادی که هنوز در هر گوشه از جهان احساس می شود، «دستیابی به توسعه پایدار و فراگیر برای تمامی کشورها» عنوان کرد.دومین اولویت سازمان ملل «مبارزه با تغییرات آب و هوایی» است که دبیر کل درباره آن گفت: در ماه گذشته پیشرفت‌هایی در نشست «کانکون مکزیک» در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، حمایت از جنگل‌ها، هزینه‌ها برای اقلیم، تطبیق و فن‌آوری به دست آمده که امسال باید در این راستا تلاش‌های بیشترادامه یابد.

 بزرگنمایی

سومین اولویت راهبردی سازمان ملل «توانمند سازی زنان» است که اهداف آن شامل مشارکت کامل برای برابری جنسیتی، مبارزه با خشونت علیه زنان و افزایش تعداد زنان در پست‌های ارشد در سازمان ملل است.چهارمین اولویت سازمان ملل ارتقای جهانی ایمن‌تر است که دبیرکل در این باره به تلاش‌ها برای تضمین دموکراسی در ساحل عاج اشاره کرد.پنجمین و ششمین اولویت «پیشبرد حقوق بشر» همچنین «بهبود عکس‌العمل در رویارویی با بحران‌های طبیعی» با استفاده از تجربیات به دست آمده از زمین لرزه مخرب در هاییتی است.«حفظ دستاوردهای خلع سلاح و عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای» هفتمین اولویت سازمان ملل را به ویژه پس از برگزاری کنفرانس بررسی معاهده عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای در سال گذشته، شامل می‌شود.نهایتا هشتمین اولویت «تعهد برای تقویت سازمان ملل متحد از درون به منظور ایجاد سازمانی مدرن‌تر و انعطاف‌پذیرتر» است که بهتر بتواند با چالش‌های قرن بیست و یکم روبه رو شود.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

ارزيابي محيط زيست شهري در قالب قوانين و ضوابط «با تاکيد بر آلودگي هوا»

نویسندگان

زهره فنی و جمشید مولودی

 منبع:

 مجله مديريت شهري پاييز و زمستان 1388 شماره  7(24):صص51-64.

تحولات اخير در رشد و توسعه شهرنشيني و به تبع آن رشد و توسعه کالبدي شهرها مسائلي را در فضاي شهر به وجود آورده كه نه تنها ساکنين آن، بلکه تمام محيط زيست در معرض عوارض ناشي از آن را، مورد تهديد قرار داده است. در دنياي عقلاني امروز تمام انسانها در پي آنند تا با تكيه بر اصول و قائده منديها، فضائي را ايجاد نمايند كه بتوان در آن شرايط زندگي را بهبود بخشيد، جرياني كه تنها در سايه برخورداري و اطاعت از گزاره هاي منطقي كه بر جوامع انساني به منظور قائده مند كردن رفتار حاكم است، بر قرار مي گردد. همين مساله نيازمند شناخت و درك مجموعه ابزارهاي موجود و در دسترس براي دخالت و تحقق اهداف مورد نظر است. در اين ميان محيط زيست شهري مناسب از جمله فاكتور هاي تاثيرگذار در زندگي جمعي انسان است كه به كارگيري ابزارهاي حقوقي در مناسب تر شدن آن بيشترين نقش را خواهد داشت. اين پژوهش بعد از شناساندن قوانين و ضوابط مربوط به محيط زيست شهري به ويژه آلودگي هوا، به بررسي بستر سازي هاي لازم و الزامات و اقدامات موجود در متن قانون و آيين نامه هاي متعاقب آن و ريشه يابي نقاط ضعف و قوت قوانين زيست محيطي (آلودگي هوا) از سه جنبه: زمينه سازي حقوقي و قانونگذاري، الزامات و اقدامات در جهت تسهيل فرايند اجرا و نحوه و ضمانت اجرا مي پردازد.

دانلود مقاله از لینک ذیل

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

بازخواست افکار عمومی ،کیفرخواست مقام عمومی

نوشته

محمد صالح نقره کار

مسئول کمیسیون حقوقی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران

نقل از

http://isdle.ir/news/index.php?news=4562

بازخواست افكار عمومي ، كيفرخواست مقام عمومي تاراج سلامتي شهروندان و تضييع حق حيات و سلامت ده ميليون «نفس محقونالدم» آيا كمتر از پرونده شهلا . ج و سكينه . م ، حادثه سعادت‌آبادت،خفاش شب و بيجه و ... اهميت دارد؟!

برآورد خسارت تخميني 10 ميليارد دلاري شركت كنترل كيفيت هوا در سال جاري و ادعاي بانك جهاني مبني بر ايراد خسارت روزانه 22 ميليون دلار به شهروندان بر اثر آلودگي هوا به علاوه ميلياردها تومان خسارت خاموش و غيرخاموش و پيامدهاي تبعي و عدم‌النفع‌هاي فراوان ديگر آيا از پرونده نگين غرب، شهرام.ج و علي.ع ، كمتر در خور توجه است؟!

آيا به صرف اينكه اين موارد شاكي يا مدعي خصوصي ندارد مي‌توان از ماهيت مجرمانه آنها چشم پوشيد و مشهودتر از اين جرايم كه حداقل به طور ملموس طي هفته‌هاي اخير شهروندان تهراني با آن مواجهند  مي توان مصداقي يافت!؟

خدا را شكر كه كسي نمي‌تواند زير پوشش دست تقدير و مشيت الهي و حوادث قهري و يا دست دشمن و ... اين موضوع بغرنج را به غيب يا به آن طرف آب حواله دهدو رفع مسئوليت كند! پس تدبير چيست؟

 جرم عمومي محرز است؛ مدعي كجاست؟!

تهاجم به حقوق «من شهروند» فقط اين نيست كه جيب فرد را غارت كنند يا به ناروا كنج زندان بي‌افكنند بلكه هر آنچه حق فردي و اجتماعي فرد را تضييع كند و مانع برخورداري «من» از حقوق مستظهر به حمايت قانوني خود شود مصداق نقض حقوق و مآلاً شكستن هيبت قانون مي‌باشد.مگر نه اينكه هيچكس نمي‌تواند حتي اعمال حق خويش را وسيله اضرار به غير نمايد و يا با ارتكاب قصور و تقصير، نقض نظامات ـ بي‌تدبيري و بي  مبالاتي، موجبات تضييع حقوق ديگران را فراهم آورد؟!

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

شرکت ایران در اجلاس کانکن چهارشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۹ 17:9

شرکت هیأت اعزامی  ایران در اجلاس کانکن

(شانزدهمين اجلاس كنوانسيون تغييرات آب وهوا در مكزيك)

 شانزدهمين كنفرانس متعاهدين كنوانسيون تغيير آب وهوا از تاريخ هشتم لغايت نوزدهم آذرماه سالجاري(29نوامبر لغايت 10دسامبر2010 )در شهر كانكون كشور مكزيك با حضور نمايندگان كليه كشورهاي عضو كنوانسيون مذكور وپروتكل الحاقي آن ( كيوتو)برگزار وهيات اعزامي كشورمان متشكل از نمايندگان دستگاههاي مختلفي چون وزارت امورخارجه ، جهاد وكشاورزي ، اقتصاد ودارايي،بهداشت ودرمان، نيرو ، نفت ، صنايع ، سازمان هواشناسي ، سازمان حفاظت محيط زيست به رياست جناب آقاي مهندس محمدي زاده  معاون محترم رئيس جمهور ورييس سازمان دراين اجلاس شرکت نمودند 
اين كنفرانس در دوبخش كارشناسان ارشد(8تا16آذر ماه) و بخش عالي رتبه 16تا 19آذر ماه برگزار شد و رييس هيآت ايراني روز چهارشنبه در بخش بلندپايه كنفرانس، سخنراني داشته و مواضع كشورمان را در اين خصوص اعلام نمودند.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

رابطه رشد اقتصادي و آلودگي هوا در ايران با نگاهي بر تاثير برنامه هاي توسعه

نویسنده

هیوا اسدی و همکاران

منبع

محيط شناسي پاييز 1388; 35(51):93-100.

با توجه به اهميت محيط زيست و توسعه پايدار، پرداختن به مسايل زيست محيطي از اهميت ويژه اي برخوردار است. در اين زمينه بررسي ارتباط ميان رشد اقتصادي و كيفيت محيط زيست، نقش مهمي در ترسيم چشم انداز توسعه بهينه اقتصادي در كشور ايفا مي كند. به اين منظور اين مطالعه به بررسي اين ارتباط در برنامه هاي مختلف توسعه كشور پرداخته است. متغيرهاي ارايه شده در مدل شامل سرانه انتشار دي اكسيد كربن (به عنوان شاخصي از آلودگي)، توليد ناخالص داخلي سرانه ايران، تعداد خودروهاي سواري توليدي و وارداتي كشور، درجه باز بودن اقتصاد كشور (مجموع صادرات و واردات به توليد ناخالص داخلي)، جمعيت كشور و متغيرهاي مجازي برنامه هاي توسعه اند. نتايج اين مطالعه نشان داد كه با توجه به آزمون كاي دو، در طبقات متغيرهاي موجود، انتشار دي اكسيد كربن و آلودگي هوا ارتباط معني داري داشته اند. همچنين برآورد مدل لگاريتمي گروسمن و كروگر (با تعديلاتي) نشان داد كه رابطه بين درآمد ناخالص داخلي، تعداد خودروهاي موجود، ميزان جمعيت با انتشار گاز دي اكسيد كربن ارتباط مستقيم داشته و بيشترين كشش مربوط به درآمد ناخالص داخلي بوده است. به طوري كه با افزايش يك درصدي در ميزان درآمد ناخالص داخلي، ميزان انتشار اين گاز 5.539 درصد افزايش خواهد يافت. همچنين رابطه بين درجه بازبودن اقتصادي با انتشار گاز مذكور منفي بوده، به طوري كه با افزايش يك درصدي در اين شاخص، ميزان انتشار اين گاز 0.3372 درصد كاهش خواهد يافت. در نهايت نتايج نشان داد كه برنامه سوم توسعه در بين ساير برنامه ها در كنترل آلودگي موفق تر بوده است و افزايش سالانه كمتري در ميزان آلودگي و انتشار گاز دي اكسيد كربن داشته كه علت اصلي آن را مي توان در اجراي برنامه هايي نظير برنامه جامعه كاهش آلودگي در هشت شهر بزرگ كشور جست و جو كرد. بنابراين پيشنهاد مي شود برنامه هاي مذكور با كنترل ساير متغيرهاي تاثيرگذار، با تاكيد بيشتري ادامه يابد.

برای دیدن متن مقاله کلیک کنید

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

The Right to Clean Air and Related Sanctions in Iranian and French Law

Ardechir Amir-Arjomand, Ali Mashhadi

Department of Environmental Law, Shahid Beheshti University, Tehran-IRan

National Research Institute of Tuberculosis and Lung Disease, Iran

Tanaffos (2010) 9(2), 7-12

 

ABSTRACT

Air pollution is one of the most important environmental problems affecting urban population with significant global, national and local consequences.  Therefore, to guarantee the right of citizens to clean air, criminal fines and penalties have been set forth in order to confront and punish the transgressors. This study aimed to discuss and analyze the penalties for air pollution violations. In this study, the legal conception of air pollution and the right to clean air are discussed first, and then the Iranian and French legislations regarding air pollution control laws are reviewed. This study emphasizes the need for establishing and including civil and administrative penalties in the contemporary environmental law. (Tanaffos 2010; 9(2):7-12)

Key words: Air pollution, Right to clean air, Environmental law, Iranian legislations, French legislations

 برای دیدن اصل مقاله کلیک کنید:


Amir-Arjomand A, Mashhadi A     (Full Text PDF)       (Full Text XML)     (Abstract)
Amir-Arjomand A, Mashhadi A     (Full Text PDF)       (Full Text XML)     (Abstract)

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |